Hatáskörrel rendelkező szerv megnevezése:
Anyakönyvvezető, Jegyző
Illetékességi terület:
Nagyesztergár község közigazgatási területe
Az ügyintézéshez szükséges dokumentumok, okmányok:
- érvényes személyi okmányok,
- esetlegesen születési, házassági halotti anyakönyvi kivonat,
- az ügy típusának megfelelő formanyomtatvány,
Az eljárást megindító irat benyújtásának módja:
Személyesen vagy postai úton.
Az eljárási illeték (igazgatási szolgáltatási díj) összege:
Anyakönyvi kivonat kiállítása illetékmentes.
Házassági névmódosítási eljárás illetékmentes.
Névváltoztatás illetéke: 10.000 Ft, ismételt névváltoztatás 50.000 Ft. Az illetéket illetékbélyeg formájában kell leróni.
Az ügymenet leírása:
Névváltoztatási eljárás:
Hatósági eljárásban, igazolásban, igazolványban, nyilvántartásban a magyar állampolgárok születési családi és utónevet, illetve házassági nevet viselnek. A születési családi és utónév változtatására van lehetőség. Névváltoztatási ügyben az anyakönyvi ügyekért felelős miniszter dönt. A kérelem a lakóhely szerinti anyakönyvvezetőnél terjeszthető elő.
A házassági névviselési forma módosítására van lehetőség az érintett kérelmére. Az eljárás lefolytatására a házasságkötés helye szerinti anyakönyvvezető az illetékes, de a kérelem a lakcím szerinti anyakönyvvezetőnél is előterjeszthető.
Hazai anyakönyvezés:
Magyar állampolgár külföldön történt anyakönyvi eseményeit Magyarországon is anyakönyveztetni szükséges. A hazai anyakönyvezésre irányuló kérelmet a lakóhely szerint illetékes anyakönyvvezetőnél, illetve az illetékes magyar konzulnál lehet előterjeszteni. Az idegen nyelvű iratokat hiteles magyar fordításban kell becsatolni.
Születés anyakönyvezése:
A születést az az anyakönyvvezető anyakönyvezi, akinek működési területén a születést történt. Az intézeten kívüli születést a bejelentésre kötelezett legkésőbb a születést követő első munkanapon köteles bejelenteni.
Házasságkötés anyakönyvezése:
A házasságkötési szándékot annál az anyakönyvvezetőnél kell bejelenteni, ahol a házasságot a felek meg kívánják kötni. A házasságkötést az anyakönyvvezető csak a házasságkötési szándék bejelentését követő harminc nap utáni időpontra tűzheti ki. A jegyző e határidő alól kivételesen indokolt esetben felmentést adhat. A házasság hivatali helyiségen, illetve hivatali időn kívüli engedélyezéséről a bejelentés helye szerint illetékes jegyző dönt.
Halálesete anyakönyvezése:
A halálesetet az az anyakönyvvezető anyakönyvezi, akinek az illetékességi területén a haláleset történt. Ha a haláleset járművön történt az az anyakönyvezető jár el, akinek illetékességi területén a holttestet a járműről leemelték. Talált holttest esetében pedig ahol a holttestet megtalálták. Az intézeten kívüli halálesetet legkésőbb az azt követő munkanapon be kell jelenteni.
Anyakönyvi kivonat kiállítása iránti kérelem:
Anyakönyvi kivonat kiállítása iránti kérelem bármely anyakönyvvezetőnél előterjeszthető.
Az ügytípushoz kapcsolódó jogszabályok jegyzéke:
- az anyakönyvi eljárásról szóló 2010. évi I. törvény,
- az anyakönyvezési feladatok részletes szabályairól szóló 32/2014. ( V.19.) KIM rendelet,
- a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény
- az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény
- az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény,
- a hivatali helyiségen és a hivatali munkaidőn kívül történő házasságkötés, illetve bejegyzett élettársai kapcsolat létesítése engedélyezésének szabályairól, valamint a többletszolgáltatásokért fizetendő díjak mértékéről szóló 8/2013. (VI.26.) önkormányzati rendelet
Az ügy intézését segítő útmutatók: --
Igénybe vehető elektronikus programok elérése: ---
Az ügyintézéshez használt letölthető formanyomtatványok: